Son güncellenme :26.04.2016 10:19

Anasayfa > Anasayfa > YETKİLİLERİ UYARIYORUZ: SINAVLARDA GÖREV ALAN PERSONELİN ÜCRETLERİNDE YAPILAN HAKSIZ ve ADALETSİZ KESİNTİLER DERHAL KALDIRILMALDIR

26.04.2016 Sal, 10:19

YETKİLİLERİ UYARIYORUZ: SINAVLARDA GÖREV ALAN PERSONELİN ÜCRETLERİNDE YAPILAN HAKSIZ ve ADALETSİZ KESİNTİLER DERHAL KALDIRILMALDIR
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan MTSK, Protokol, Açık Lise, TEOG gibi sınavlarda görev alan Kurye, Hizmetli, Şef, MEM Md. Yard. Yür. Kom. personelinin ücretlerinde ciddi anlamda düşüşleri yapılmıştır.

Bu personelin zaten düşük olan gelirlerine bir katkı niteliğindeki sınav görev ücretlerinde fahiş oranda kesintiye gidilmesi bu kesimde geniş yankı bulmuş ve yoğun tepkilere yol açmıştır. Farklı sınavlarda farklı ücret uygulamasına gidilirken örneğin Açık Lise sınavlarında görevli Kurye’nin ücreti 98,00-TL’den 67,00-TL’ye, Hizmetli’nin ücreti 68,00-TL’den 52,00-TL’ye, Şefin ücreti 140,00-TL’den 74,00-TL’ye, MEM Md. Yardımcısının ücreti 230,00-TL’den 112,00-TL’ye Yür. Kom. ücreti 180,00-TL’den 89,00-TL’ye düşürülmüştür. Diğer sınavlarda da ücretlerde benzer kesintilere gidilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın makul, açıklanabilir bir gerekçeye dayanmayan ücretlerde kesintiye gitme ortak uygulaması sınavların asıl  yükünü çeken kesimi mağdur etmiştir. Kazanılmış hakları ortadan kaldıran, sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmayan, ücrette eşitsiz ve adaletsiz uygulamalara yol açan bu uygulamadan derhal dönülmeli, ücretler artırılamıyorsa, en azından eski hale getirilmelidir.

Bakanlık yetkililerine sesleniyoruz: Gereken düzeltmelerin yapılmaması ve uygulamaların devam etmesi halinde çalışanların bu hak kaybı karşısında sessiz kalmayacağımızın bilinmesini ve üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı,  bundan sonraki sınavlarda görev alacak personel bulamayacaklarını bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*