Son güncellenme :13.03.2017 17:29

Anasayfa > Anasayfa > YANDAŞ ATAMALARI TAM GAZ!

13.03.2017 Pts, 17:29

YANDAŞ ATAMALARI TAM GAZ!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YÖK üyeliğine hükümete yakın havuz medyası kanallarından ATV’de yaptığı din programı ile tanınan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’yu atadı.

Ne yazık ki, artık ülkemizde bir yerlere gelebilmek için mutlaka iktidarın ya da egemen güçlerin yanaşması olmak gerekiyor. Ülkenin en değerli akademisyenleri üniversitelerden ihraç edilirken Cumhurbaşkanı açısından atamalarda belirleyici unsur, atanan kişilerin AKP’nin yükseköğretim politikalarına pürüz çıkarmadan, destek sağlayabilmesi olmuştur.

İçinde bulunduğumuz süreçte zaten üniversitelerimiz doğrudan ya da YÖK aracılığıyla antidemokratik uygulamalar altında ezilmektedir. Siyasal iktidarın, bilim kurumlarında kendisine bağlı siyasal bir yapı oluşturma çabasıyla 14 yıldır üniversiteler, bilim yuvası olmaktan gittikçe uzaklaşmıştır.

Üniversitelerimizin yaşaması ve toplumsal işlevlerini yerine getirebilmeleri için özgür düşünce ve özerklik şarttır. Üniversitelerin özerk-demokratik bir yapıya kavuşması için 12 Eylül’ün bir parçası olan YÖK kaldırılmalı, üniversiteler hakkındaki kararlar üniversite bileşenleri tarafından verilmelidir. Üniversite bileşenleri, üniversiteler hakkında söz, yetki ve karar sahibi kılınmalıdır.

Eğitim-İş, YÖK’ün kaldırılması ve üniversitelerin kamusal ve demokratik bir anlayış temelinde yeniden yapılandırılması için, bilim insanları, eğitim emekçileri ve öğrencilerin sürdürdüğü mücadelenin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yanında ve onlarla dayanışma içinde olacaktır.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*