Son güncellenme :17.04.2017 14:44

Anasayfa > Anasayfa > UMUTSUZLUK YOK! YILGINLIK YOK!

17.04.2017 Pts, 14:44

UMUTSUZLUK YOK! YILGINLIK YOK!

Tarihimizin en kritik referandumu dün gerçekleşti.  Türkiye, anayasa değişikliği konusunda sandığa gidip iradesini beyan etti.

Bilindiği üzere siyasi iktidar, devletin tüm imkanlarını ‘Evet’ kampanyası için seferber etti. “Hayır” diyenler ‘terörist’, ‘vatan haini’ ilan edildi. Kaymakamı, valisi, askeri, polisi, bürokratı “evet” için çalıştı. Miting yapılacak illerde okullar tatil edildi, öğrenciler iradeleri dışında miting alanlarına taşındı. “Evet vermek farzdır”,  “Eğer ‘Hayır’ derseniz cehenneme gidersiniz” dediler.

Ancak, eşit olmayan koşullarda gerçekleştirilen ve aylardır siyasi iktidarın devletin bütün olanaklarını kullanarak “Evet” propagandası yaptığı referandumda, toplumun ancak yüzde 51’ini ikna edebildiler.

Referanduma, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan kararlar ve sandık başındaki usulsüzlükler damgasını vurdu. Seçim sırasında “tercih” mührü yerine “evet” mührü kullanılan sandıklar, YSK’nın oylama esnasında mühürsüz pusula ve zarfların geçerli olacağına dair aldığı hukuksuz karar, mükerrer oylar, usulsüz oy verme işlemleri, Anadolu Ajansı’nın ilk anda evet oranlarını yüzde 65’lerden vermesi, bütün bunlar seçimin meşruiyetini şüpheli duruma getirdi.

Anayasalar toplumsal uzlaşma belgesidir. Bu tanımlamadan yola çıkarsak, yeni bir anayasanın oluşmasında çoğunluğun onayı esas alınmalıdır. Oylama sonuçlara baktığımızda ise toplumun yüzde 49’u, iktidarın tüm baskısına ve seçimdeki tüm şaibelere rağmen başkanlık sistemine “Hayır” dedi. Anayasalar böyle yapılamaz, rejimler böyle değiştirilemez.

Eğitim-İş olarak, umutsuzluğa kapılmayacağız, yılgınlığa düşmeyeceğiz, geri adım atmayacağız. Tüm baskılara, tüm karanlık hesaplara rağmen, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bizlere emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyete ve kazanımlarına her koşulda sahip çıkmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.  Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da emeğimize ve ülkemize yönelik her saldırı, karşısında sarsılmaz bir kale gibi Eğitim-İş’i bulacaktır.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*