Son güncellenme :02.03.2015 12:47

Anasayfa > Anasayfa > TOROSLARIN ÖYKÜLERİ ÖKSÜZ KALDI

02.03.2015 Pts, 12:47

TOROSLARIN ÖYKÜLERİ ÖKSÜZ KALDI
TOROSLARIN ÖYKÜLERİ ÖKSÜZ KALDI

HOŞÇAKAL KOCA ÇINAR HOŞÇAKAL !

Büyük yazarımız Yaşar Kemal solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, yaşam mücadelesini kaybetti. Bu haber ulusumuzun tüm kesimlerinde derin üzüntüye neden olmuştur.

Türk Dilinin en büyük ustalarından biri olan Yaşar Kemal, arkasında çok büyük izler ve ışıklar bırakarak gitti. Karıncanın su içişini, yoksul köylülerin başkaldırısını, ağaya direnişin öyküsünü dilimizde en güzel o anlattı . Çukurovalı fukara ırgatın, Toroslardaki gariban göçerlerin dili oldu. Bunların öykülerini, destanlarını, acılarını halkımızla buluşturdu. Ulusumuzun bu değerlerini tüm dünya ile tanıştırdı.

Yapıtlarıyla olduğu kadar aydın kimliği ile de halktan kopmayan Yaşar Kemal, Anadolu’nun yetiştirdiği toplumcu yazarlarımızdandır. Torosların öykülerini, masallarını, ataerkil yaşam tarzının kapitalizmle tanışmasını ve dönüşümünü, İnce Memet’le ağalığa, sömürü düzenine başkaldırıyı anlatmıştır.

Yaşar Kemal, tüm yazılarında umudu yeşertmiş, okurlarının savaş karşıtı olmasını dilemiş, dürüstlüğü öğütlemiş, yoksulluğun bütün insanlığın utancı olduğunu her konuşmasında haykırmıştır.

Eğitim-İş olarak büyük ustanın vasiyetini tüm üyelerimizle uyguladığımızı, uygulamaya devam edeceğimizi ifade ediyor ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyoruz.

Edebiyatımızın büyük ustası, Anadolu’nun sesi ve sözü ışıklar içinde uyu.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*