Son güncellenme :16.07.2015 10:59

Anasayfa > Anasayfa > TEOG’TA SKANDALLARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

16.07.2015 Per, 10:59

TEOG’TA SKANDALLARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR
Liseye geçişte uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretim Geçiş Sistemi’nde (TEOG) skandalların ardı arkası kesilmiyor. Davalık bir soru nedeniyle geç açıklanan TEOG’da daha sonra bazı öğrenciler muaf oldukları halde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 0 puan almış gibi görünmüştü. Patlak veren başka bir skandal ise 8. sınıf öğrencilerinin seçmeli ders notlarının e-okul sistemine girilmediğinin ortaya çıkması oldu.

Tüm sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da her şeyi yine eline yüzüne bulaştıran Milli Eğitim Bakanlığı, durum fark edilince okul müdürlerine talimat göndererek eksik notların girilmesini istedi. Yaz tatili nedeniyle öğretmenler tatilde olduğundan, okul müdürleri, sistemde boş görünen notları masa başında verdi. Tek bir puanın bile sıralamada ve yerleştirmede çok önemli olduğu dikkate alındığında, sonradan girilen sağlıksız bu notlar birçok öğrencinin hakkının yenmesine, sınav sonuçlarının Türkiye genelinde doğrudan etkilenmesine neden olmuştur. Kaldı ki Eğitim-İş olarak başından beri seçmeli derslerin notla değerlendirilmesine karşı olduğumuzu her fırsatta belirtmiştik.

TEOG’ta yaşanan bu skandalların sorumlusu, iş başına getirilen liyakatsiz ve yeteneksiz yöneticiler ile onları işbaşına getiren AKP iktidarıdır. Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadır.

Bakanlık uyguladığı eğitim politikaları ile öğrenci ve velileri mağdur etmek, eğitim sistemini kendi amaçları doğrultusunda yaz-boz tahtasına çevirmek dışında bilimsel, pedagojik ve çözüme dayalı politikalar geliştirmemekte ısrarcıdır.

Bakanlık bir an önce adil bir yerleştirme için tercih işlemlerini derhal durdurmalı, puanları yeniden hesaplamalı ve notları eksik girenlerden hesap sormalıdır.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*