Son güncellenme :22.03.2016 12:39

Anasayfa > Anasayfa > SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK KARAMAN’DA YAŞANANLARIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

22.03.2016 Sal, 12:39

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK KARAMAN’DA YAŞANANLARIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ
Son günlerde iyice ayyuka çıkan öğrencilere taciz olaylarının son örneği olarak kamuoyunda infiale neden olan Karaman’da yaşanan taciz olayı, Bakanlığa bağlı okullarda eğitim gören çocuklarımızın çeşitli dernek, vakıf ve özel kuruluşlara ait yurt, ev ve etüt merkezleri olarak faaliyet gösteren yerlerdeki güvenliğine dikkatlerin çekilmesi gerektiği gerçeğini gün yüzüne çıkarmıştır.

Devletin öğrencilerini gözetmek konusundaki asli görevini özel kuruluşlara devretmesiyle birlikte bu alanlarda hiçbir denetimin olmaması affedilemez ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuran bir ihmalin varlığını ortaya çıkarmıştır.

Karaman’da yaşanan olayla ilgili olarak yayın yasağı getirilmesiyle sağlıklı bilgi edinilemiyor olması kamuoyunda ciddi kaygıları da beraberinde getirmiştir.

Karaman sadece buzdağının görünen kısmıdır. Ülkenin tamamında faaliyet gösteren adı geçen vakıf ve kuruluşların denetlenmesi, sosyal devletin öğrencilerini gözetme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde önlemler alması ve öğrencilere yurt, öğrenci evi gibi yerler tahsis eden tüm vakıf ve derneklerin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki tüm faaliyetlerinin derhal askıya alınması zorunludur.

Konunun hassasiyeti dikkate alındığında derhal gerekli önlemlerin alınması konusunda ve mevcut durumun tüm yönleriyle ortaya çıkabilmesi adına Başbakanlığa gerekli denetleme ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması konusunda sendikamızca başvuru yapılmıştır. Ayrıca İl Valiliklerine gönderdiğimiz yazıda mevcut dernek ve vakıflara ait öğrenci yurt ve evlerine ilişkin sayısal verilerin açıklanması ve buralardaki denetimlerin nasıl yapıldığı konusunda bilgi talep ettik. Diğer yandan Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığımız başvuruda devletin asli görevi olan öğrencilerin barınma ihtiyacı konusunda Karaman olayında adı geçen dernek ve vakıflar başta olmak üzere dernek ve vakıflarca işletilen özel öğrenci yurtları ve evlerinin faaliyetlerine son verilmesini istedik.

Yaşanan olaylarda denetim yükümlülüklerini yerine getirmeyerek ihmali bulunduğu açık olan Karaman Valisi ve İl Milli Eğitim Müdürü ile diğer sorumlular hakkında da suç duyurusunda bulunulmuştur.

Karaman’da yaşanan olayı münferit olarak değerlendirmek mevcut sorunu görmezden gelmek anlamına gelecektir. Devletin asli yükümlülüğünü yerine getirmemesi çocuklarımızı korumasız bırakmakta, benzeri yaşanacak olayları kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu nedenle derhal gerekli tedbirlerin alınması zorunludur. Eğitim-İş olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*