Son güncellenme :18.12.2015 14:42

Anasayfa > Anasayfa > REJİM TARTIŞMALARINA OKULLAR ALET EDİLEMEZ

18.12.2015 Cum, 14:42

REJİM TARTIŞMALARINA OKULLAR ALET EDİLEMEZ

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi, “ilköğretim ve ortaöğretim öğrenci velilerinin başkanlık sistemine bakış açılarını incelemek ve değerlendirmek” amacıyla bir anket hazırladı. Şerife Bacı Ortaokulu ile Ali Fuat Ortaokulu’nda öğrencilere dağıtılan ankette şu sorular yöneltildi:

“Ülkemizde başkanlık sistemine sizce geçilmeli midir?

Ülkemizde başkanlık sistemine geçilmesine destek verir misiniz?

Sizce şu anki parlamenter sistem Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Ülkemizin yönetim biçimini değiştirilecek olsa sizce hangi yönetim biçimine geçilmelidir?”

1 Kasım seçimlerinin ardından ülkenin onca sorununa rağmen Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi tartışmalarını tekrar bir numaralı gündemi haline getiren AKP, bu yöndeki propaganda çalışmalarını okullarımıza kadar indirmiştir. Sorular doğrudan parlamenter sistemi hedef almaktadır. Bu anketin okullarda öğrenciler kullanılarak velilere ulaştırılması hem son derece sakıncalı ve hem de suç niteliği taşımaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 7. Maddesi’ne göre “Devlet memurları, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar” Bu nedenle bir siyasi partinin faaliyetleri doğrultusunda hareket eden kamu görevi yürüten yöneticiler açıkça suç işlemektedir.

Bilim yuvası olması gereken okullarımızın gündelik siyasete alet edilerek bir siyasi partinin propaganda bürosu haline getirilmesine, öğrencilerimizin bu uğurda kullanılmasına karşıyız. AKP bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hükümeti olarak görev yapmanın ötesine geçmiştir. Devletin imkanları sonuna kadar kullanılmakta, ülke parti devleti gibi yönetilmektedir.

Eğitim-İş olarak, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden, “Uygulanan bu ankete Müdürlüğünüzce onay verilmiş midir? Verilmiş ise bu onayın gerekçesi ve dayanağı nedir? Anket, nasıl bir incelemeden geçirilmiştir?” sorularına yanıt istedik. Konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet döneminde yaşanmamış olan bu uygulamalarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nı uyarıyor, anketi hazırlayanlar ve uygulayanlar hakkında ilgilileri gereğini yapmaya çağırıyoruz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*