Son güncellenme :11.06.2015 14:26

Anasayfa > Anasayfa > ÖZGECAN ASLAN DAVASINI TAKİP ETMEK İÇİN TARSUS’DAYIZ!..

11.06.2015 Per, 14:26

KADIN CİNAYETLERİNE SESSİZ KALMAK, SUÇA ORTAK OLMAKTIR!

Bilimsel eğitimden uzak inanç öğretisine bürünen kapalı toplumların ruh hali bozuktur. Hızla Ortaçağ karanlığına doğru yol alan toplumumuz, bu bozulan ruh halinin yansıması olarak binlerce kadından sonra 11 Şubat 2015 tarihinde masum Özgecan Aslan’ı da hedef aldı.

Özgecan’ın katilini ve bu canavarlığı yaratanlar, çocuklarını bilimsel, laik, çağdaş eğitim süzgecinden geçiremeyen eğitim sistemi ve bu eğitim sistemini her geçen gün gericileştiren siyasal iktidardır.

Özellikle AKP’nin son 13 yıllık iktidarında kadın cinayetleri katlanarak artmıştır. Bu süre zarfında kadına yönelik şiddet yüzde bin 400 artmış, buna karşın kadın cinayetlerinden yakalanıp yargılananların ancak 3’te biri cezalandırılmış, cezalandırılan faillerin hemen hemen tamamı “haksız tahrik” indiriminden yararlanarak hafif cezalar almıştır!

Her fırsatta kadına düşmanlığını dile getirip bu yönde yasa ve uygulamalar gerçekleştiren, “üç çocuk” söyleminden 4+4+4 eğitim sistemine kadar yol alan iktidar, en sonda kendisinin hukuk bürosuna dönüştürdüğü Anayasa Mahkemesi, kadını yok sayan bir karar vererek, imam nikahı için resmi nikah koşulunu kaldırdı.

AKP, bu ve daha önce yaptığı değişiklikler ile çocuk gelinlerin önünü açmış oldu. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla; çok eşlilik artacak, miras hakları konusunda ciddi sorunlar yaşanacak. Ayrılmalarda, ölümlerde kadının da çocuğun da kanunen hiçbir hakkı olmayacak. Çocuk yaştakilerin cinsel istismarının önüne geçecek son engel de kaldırmış oldu. Artık ceza caydırıcılığı olmayacağından çocuk evlilikleri fiilen meşrulaşacak. Ayrıca kadınlar, bütünüyle erkek egemenliğine girecekler çünkü erkekler istemezse resmi nikâh yapmayacaklar. Yani bu kararla kadın, erkeğin insafına terk ediliyor, çok eşliliğe ve çocuk istismarına kapı açıyor. O yüzden AKP iktidarı, bu cinayetlerin birinci sorumlusudur.

Sınıf bilinci geliştirilmediği sürece kadının ezilmesi ve sömürülmesi de artarak devam edecek. İçinde yaşadığımız Ataerkil toplumun bakış açısına bir de ortaçağcı gericiliğin ürünü olan şeriatçı bakış açısı eklenince, kadının ikinci sınıf insan olarak görülmesi, çifte sömürüye tabi tutulması, bir meta gibi alınıp satılması da artarak devam edecek ve bu korkunç tabloya her gün yeni kadın ölümleri de eklenecek ne yazık ki.

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikası Konfederasyonu, dünya üzerinde tüm ülkelerde sıklığı ve görünümü değişse de son bulmayan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin, bir insanlık suçu olmasının yanı sıra, kadınların beden ve ruh sağlığını ciddi olarak tehdit eden önemli bir sağlık sorunu olduğunu kabul etmektedir.

Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüz girişiminde bulunulan sonra da öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan nezdinde cinayete kurban giden tüm kadınlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Kadın cinayetlerinin yaşamımızın bir parçası haline getirilerek normalleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye’yi bu karanlık ortama mahkûm edenler iyi bilmelidir ki bu vahşet son bulana dek Birleşik Kamu İş, gericilikle mücadelede direnç olmaya ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için ne gerekiyorsa duraksamadan, kararlıca yapmaya devam edecektir.

ÖZGECAN’IN HESABI SORULACAK!

ÖZGECAN’IN KATİLİ AKP’NİN DÜZENİ!

KADINA, ŞİDDETE SON!

KADINIZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!

KADIN ERKEK EL ELE ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYE!

BİRLEŞİK KAMU İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*