Son güncellenme :15.07.2016 12:12

Anasayfa > Anasayfa > ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI MADEN İŞÇİLERİNİN YANINDAYDIK

15.07.2016 Cum, 12:12

ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI MADEN İŞÇİLERİNİN YANINDAYDIK
Eğitim-İş olarak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi’nin özelleştirileceği iddiaları üzerine harekete geçen ve alanlara inen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi binlerce işçiye, emeğin başkenti Zonguldak’ta destek verdik.

Yürüyüş öncesi Genel Başkanımız Veli Demir ve Genel Basın Yayın ve Uluslar arası İlişkiler Sekreterimiz Dilek Yurdugül, Zonguldak Şubemizde üyelerimizle bir araya geldi ve eğitimde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ardından Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci ziyaret edildi.

TTK’ya bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Amasra Müesseseleri ile MTA ve Merkez Servisleri şubesinden binlerce madenci Genel Maden İşçileri Sendikası önünde toplanarak sloganlarla Madenci Anıtı’na yürüdü.

Yürüyüşe Genel Başkanımız Veli Demir, Genel Basın Yayın ve Uluslar arası İlişkiler Sekreterimiz Dilek Yurdugül, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük ve Konfederasyonumuz Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Güngör katıldı.

“Direne direne kazanacağız”, “İşçiyi satanı biz de satarız”,  “Madenci feneri sönmeyecek”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Madenci burada vekiller nerede?”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Ölmek var dönmek yok”, “Zonguldak madenci omuz omuza”, “Zonguldak’a uzanan eller kırılsın”  sloganlarını atan binlerce işçiye çok sayıda vatandaş da destek verdi.

Madenci Anıtı önünde işçilere seslenen GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK’nin özelleştirilmesinden vazgeçildiği açıklanana kadar eylemlere devam edeceklerini söyledi. Özelleştirmenin ölüm demek olduğunu madencilerin gördüğünü kaydeden Demirci, “Biz ‘Güzel öldüler’ sözünü unutmadık. Ölümden öte köy yok. Son nefesimize kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Genel Başkanımız Veli Demir ise özelleştirmeler yoluyla işçilerin yedeklendiği, işsiz yığınlar yoluyla çalışanların tehdit edildiği bir dönemden geçildiğine dikkat çekti, özelleştirmelerin yeni Soma ve Ermenekler yaratacağını vurguladı. Yine özelleştirmelerin Zonguldak’ı bitireceğini ve kasaba haline getireceğini bunun için Zonguldak halkının özelleştirmeler karşı işçilerin yanında olması gerektiğini söyleyen Demir,  emperyalizmin talan ve yağma ekonomisine karşı insanca, hakça bir düzen için özgürlük mücadelesini yükseltmek gerektiğini vurguladı.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*