Son güncellenme :30.05.2015 17:08

Anasayfa > Anasayfa > OPR. DR. KAMİL FURTUN CİNAYETİNİN NEDENİ AKP İKTİDARIDIR, KINIYORUZ!

30.05.2015 Cts, 17:08

OPR. DR. KAMİL FURTUN CİNAYETİNİN NEDENİ AKP İKTİDARIDIR, KINIYORUZ!

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti kınıyoruz.  Samsun’da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görev yapan Op. Dr. Kamil Furtun,  görev yaptığı hastanede bir kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz:

ARTIK YETER!

Hekimleri, sağlık çalışanlarını hedef alan şiddetin vardığı nokta kabul edilemez bir hal almaktadır. Sağlık çalışanlarını hedef gösteren, yaşam haklarını hiçe sayan anlayışı kınıyoruz. Bir gecede yüzlerce yasayı meclisten geçirip sağlık çalışanlarını koruyacak bir yasayı çıkarmaktan aciz hükümeti lanetliyoruz!

Sağlık Bakanlığı 113 Beyaz Kod kayıtlarına göre; 14 Mayıs 2012’den 2015 Mart ayına kadar 31767 sağlık çalışanı şiddete uğramıştır. Bunların 18.000’i hekim 13.000’i ise diğer sağlık çalışanlarıdır.  Saldırıların üçte biri fiziki saldırıdır. Yani Bakanlığa her ay 1000’e yakın, her gün 30’dan fazla sağlıkta şiddet olgusu bildirilmiştir. Bu rakamlar hastanelerde, polikliniklerde aile sağlığı merkezlerinde yaşanan kavgaların, itiş kakışın sadece bildirilen bölümüne aittir.

Dün Samsun’da yine Göğüs Cerrahı olan  Op.Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırıyla katledilmesi, Sağlık çalışanlarını  ve tüm halkımızı büyük bir üzüntüye boğdu. Katil zanlısının gülerek “Canım sıkıldı, hoşuma gitti. Arada böyle zevklerim var” demesi de, olaydaki vahametin boyutlarını ortaya koyuyor. Sağlıkta dönüşümden olumsuz etkilenen insanlar, ilk tepkilerini ve öfkelerini sağlık çalışanlarından çıkartmaktadır.

O yüzden de AKP’nin sağlıkta dönüşüm projesinin bu cinayetlerin, cinnetlerin yaşanmasında büyük bir etkisi olduğunu düşüyoruz. Son on iki yılda Sağlıkta dönüşüm programıyla, Sağlık piyasaya açıldı. Sağlık, en çok kar getiren sektörlerden biri olarak değerlendirilerek, vatandaşın sağlığını korumak yerine, vatandaşın hastalığından para kazanmak temel ilke haline getirildi. Sağlık çalışanları parça başı iş kuralı demek olan “performans” düzeninde çalıştırılmaya başlandı. Doktorlara performansa göre döner sermayeden ödenen ücret, temel maaşı geçti. Bu gün Pek çok doktor arkadaşımız günde 100 hastaya bakmak zorunda bırakılıyor. Bir hemşire arkadaş bir nöbette 50-100 hastaya bakıyor.

Zor şartlar altında çalışıp görevlerini yerine getirmeye çalışan tüm sağlık emekçilerine uzanan kirli elleri lanetliyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak Sağlık Bakanlığı’na soruyoruz;

Samsun’da görev yaptığı hastanede silahlı saldırıya uğrayan doktor hayatını kaybetti.  Yüreğimiz acı ve öfke dolu.  Her geçen gün artan sağlıkta şiddet olaylarını önlemek için pek çok şey yapılabilirdi, ama Sağlık Bakanlığı kulaklarını tıkıyor.   Daha öncede Dr. Ersin ve Melike hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı, sağlık emekçilerinin ölümlerini ne zaman durduracak?

Sağlıkta şiddet sona ermesi için daha kaç sağlık çalışanın ölmesi gerekiyor?

Şiddeti doğuran, emekçileri ve halkı mağdur eden bu sistemi ortadan kaldırmaya, sağlık işkolundaki tüm emek örgütlerini birlikte çözüm üretmeye davet ediyoruz.

Bu Şiddet Sona ERSİN!

Sağlıkta Şiddet Son Bulsun!

Sağlıkta Cinayetin Nedeni AKP’nin Düzeni!

Birleşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kurulu 

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*