Son güncellenme :25.12.2015 16:25

Anasayfa > Anasayfa > OKULLARI HEDEF ALAN TERÖRÜ KINIYORUZ

25.12.2015 Cum, 16:25

OKULLARI HEDEF ALAN TERÖRÜ KINIYORUZ

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde terör örgütü yandaşları ikinci kez okul yakma girişiminde bulundu. Şırnak’ta ise yine terör örgütü tarafından Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Halk Kütüphanesi’nin bulunduğu binaya el yapımı patlayıcılar atılmış, patlama nedeniyle binada çıkan yangında etüt yapan 4’ü öğrenci ile 2’si personel olmak üzere 6 kişi yaralanmıştır. Eğitim-İş olarak gerçekleştirilen bu eylemleri şiddetle kınıyoruz.

Okulları yakarak öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin can güvenliğini tehdit eden terör örgütü, bölgede korku salmayı, eğitim-öğretimi kesintiye uğratmayı amaçlamakta; böylece bölgedeki hakimiyetini kurmak ve güçlendirmek istemektedir.

Ama asıl üzücü olan siyasal iktidarın okullara kadar inen bu terör olayları karşısındaki sessizliği ve teslimiyetçi tavrıdır. Aylardır süren çatışmalar ve Olağanüstü Hal koşulları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun bazı illerinde eğitim ve öğretim hizmetleri yürütülememektedir. Öğretmenlerin ve öğrencilerin can güvenliğini sağlayamayan siyasi iktidar ise yaşanan sorunlara çözüm bulmak yerine “hizmet içi eğitim semineri” bahanesiyle öğretmenleri bölgeden uzaklaştırmış ve okullara kilit vurmuştur. Çatışmalar ve olağanüstü hal koşulları devam ettiği sürece yaşanan sorunlar katlanarak artacaktır.

Sağlıklı bir eğitim ve öğretim, ancak huzur ve güven ortamının sağlanması ile mümkün olur. Can güvenliğinin olmadığı bir ortamda, çocuklarımızın eğitim hakkından faydalanması mümkün değildir. Öğrencilerimizin ve ülkemizin her tarafında, eğitimin ışığı ve aydınlığını taşıyan öğretmenlerimizin korunması, devletin başlıca görevi olmalıdır. Onların terörün hedefi olması asla kabul edilemez.

Unutulmamalıdır ki, öğretmenlerimiz ve ülkemizin geleceği çocuklarımız şiddete maruz kaldıkça, eğitim hakları ellerinden alındıkça, bu ülkenin yarınlara yürümesi mümkün olmayacaktır. Eğitim-İş olarak okulların yakılmasını bir kez daha kınıyor, siyasi iktidarı bölgede bir an önce okulları korumaya, öğrencilerin ve öğretmenlerin can güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*