Son güncellenme :29.12.2015 17:27

Anasayfa > Anasayfa > OKULLARDAN TOPLANAN PARALARIN AKIBETİNİ MEB’E SORUYORUZ

29.12.2015 Sal, 17:27

OKULLARDAN TOPLANAN PARALARIN AKIBETİNİ MEB’E SORUYORUZ

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) işbirliğiyle yürütülen “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi kapsamında, öğrencilerden “insani yardım” adı altında para toplanmaktadır.

Proje kapsamında, kampanyaya katılan sınıflar en az bir yıl boyunca, her ay 90 TL toplamayı taahhüt etmek zorundadırlar. Okullarda İHH tarafından üstelik dayatma şeklinde sınıflardan aylık 90 TL’nin altında olmayacak şekilde yardım toplanması için okul müdürleri ve sınıf şube öğretmenlerinin baskı altına alındığına ilişkin edinilen bilgiler üzerine MEB’e yazmıştık. Ancak üzerinden 9 ay geçmesine rağmen tarafımıza herhangi bir bilgi verilmediği gibi konuya ilişkin bir açıklama da yapılmamıştır.

Yeniden basında yer alan haberlerden ve şubelerimizden gelen şikayetlerden İHH’nın bazı illerde yine yardım toplaması ile ilgili okullara yazılar gönderildiğinin öğrenilmesi üzerine tekrar Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazarak aşağıdaki sorularımızı yanıtlamasını istedik:

1- Söz konusu İHH tarafından okul ve eğitim kurumlarından 2013 yılından beri toplanan yardım ve bağışların miktarı ne kadardır?

2-Bu bağış ve yardımlar kime, kimlere, hangi kuruluş veya ülkelere gönderilmiştir?

3-Bağış ve yardımların yerlerine ulaşıp ulaşmadığı hususunun denetlenebilirliği söz konusu mudur?

4-Bağış ve yardımların akıbeti konusu hiç soruşturulmuş mudur? Bakanlığa bu konuda herhangi bir bilgi verilmiş midir?

5-Söz konusu yardım ve bağışların suiistimal edilip edilmediği konusunda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Suiistimal edildiğine dair bir bilgiye ulaşılmışsa herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?

6-Okul ve eğitim kurumlarında bu bağışları toplamadığı için hakkında soruşturma yapılan öğretmen ve yönetici var mıdır?

7-Bağış ve yardım toplamayı reddettiği için üzerinde baskı uygulandığı gerekçesiyle şikayette bulunan öğretmen ve yönetici var mıdır? Şikayet eden ve edilenler hakkında herhangi bir idari ve adli işlem yapılmış mıdır?

8- Okul / eğitim kurumlarında adı geçen kuruluş tarafından yardım ve bağış altında para toplanmasına devam edilecek midir? Bununla ilgili bir izin veya onay alınmışsa süresi belirli midir?

Okullarımızda para toplama kampanyasına katılan öğretmen, katılmayan öğretmen; para veren öğrenci, vermeyen öğrenci; yetime yardımı destekleyenler, desteklemeyenler şeklinde ayrışmalara ve tartışmalara yol açan bu uygulamaya imza atan MEB yetkililerini yeniden uyarıyoruz. Öğrencileri ve öğretmenleri kutuplaştıran, ayrıştıran, pedagojik olmayan ve her sınıftan taahhütlü olarak toplanan paraların akıbetinin meçhul olduğu bu uygulamaya derhal son verilmelidir.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*