Son güncellenme :21.07.2016 14:40

Anasayfa > Anasayfa > MECLİS LAĞVEDİLEMEZ

21.07.2016 Per, 14:40

MECLİS LAĞVEDİLEMEZ
Cumhurbaşkanı, Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından 3 ay süreyle OHAL ilan edildiğini açıklamış ve OHAL kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından alınan OHAL kararı, faşizmin ayak sesleridir. Temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasının zemini olacak 1980 askeri darbesi ürünü olan OHAL rejimi, geçmişte de ülkeye kabus gibi çökmüş,  hiçbir soruna da çözüm üretememiştir.

OHAL’in kaldırılmasını bugüne kadarki en önemli icraatlarından kabul eden AKP, şimdi ise darbe girişimini fırsat bilerek OHAL kararı ile parlamentoyu fiilen askıya alacak, kişi hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak, yargı yolunu kapatmaya yönelik çabaları ile kamu emekçilerinin iş güvencesini tamamen ortadan kaldıracak, medyaya sansür uygulamalarını daha da artıracaktır. Gelinen noktada tüm muhaliflerin hedef tahtasına konulacağı izlenimi endişe vericidir.

Darbe girişimine karşı tepkimizi çok net ifade etmiş, ilaveten siyasi iktidara da demokrasi ve millet iradesinin yegane teminatı ve koruyucusunun şahıslar değil, laik, demokratik sosyal hukuk devleti olduğunu hatırlatmıştık.  Mevcut kaosun çözüm yeri, Kurtuluş Mücadelesinin verildiği savaş günlerinde dahi görev yapan Gazi Meclis’tir.

Eğitim-İş olarak keyfi kullanılacak her türlü tasarrufun karşında olacak, OHAL bahanesiyle parlamenter sistemin lağvedilmesine de göz yummayacağız.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*