Son güncellenme :21.06.2018 14:52

Anasayfa > Anasayfa > MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİNİ YİNE DEĞİŞTİRDİ

21.06.2018 Per, 14:52

MEB YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİNİ YİNE DEĞİŞTİRDİ

16 yılda 20 civarında değişiklik yapılan eğitim kurumu yönetici atama/görevlendirme sistemi yeniden değişti.

Üstelik uygulaması bir yıl sonra mümkün olacak bir değişiklik yaptı ve seçime 3-4 gün kala yürürlüğe koydu.

“Sadece sözlü yetmez, yazılı getiriyoruz” mesajı vermek isteniyor ama işin aslı o değil. Kaldı ki seçim sonrası bakan, Cumhurbaşkanı, hükümet kim olur belli değilken bu zamanda değişiklik yapmak gelecek bakana ya da iktidara da saygısızlıktır.

Düzenleme ile sözde yazılı sınav geliyor. İlk defa yönetici olarak görevlendirileceklerde, yazılı sınavın yanında sözlü sınav olacak. Yazılı sınavın yüzde 60’ı sözlü sınavın yüzde 40’ı alınacak.

Yüzde 40 değil son 16 yılda yüzde 5’in dahi ne kadar çok etkili olabileceğini yaşadık.

Düzenlemeye göre aday yazılı sınavdan 100 tam puan alsa da sözlü sınavdan 59 vererek sistem dışına itilebilir.

Çünkü yazılı ya da sözlü sınav başarı puanı 60.

Mevcut yöneticilerin görev süresinin uzatılması için de ek-1 değerlendirme formu kullanılacak.

Forma baktığımızda çok da objektif ve belirleyici kriterler olmadığı görülmektedir.

MEB’in zamanlaması manidar bu düzenleme ile yazılı sınav geliyor imajı altında objektiflik mesajı vermeye çalışsa da bunun böyle olmadığını tüm eğitimciler biliyorlar.

MEB’in derdi hiç bir zaman objektiflik, liyakat olmamıştır. MEB liyakatı itaat, kariyeri bariyer olarak 16 yılda tescilli anlayışının bir başka tekerrürü söz konusudur.

Daha düne kadar tüm sözlü sınavların sonuçlarını, öğrencilerin sınav sonuçlarını seçim sonrasına erteleyen Bakanlık yetkilileri seçime birkaç gün kala yönetmelik değiştiriyorlar.

Üstelik;

“GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelikle yürürlükten kaldırılan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde başlatılan iş ve işlemler, aynı Yönetmelik hükümleri çerçevesinde sonuçlandırılır.”

Maddesi de koyarak.

Bu maddenin anlamı şudur: geçtiğimiz aylarda yapılan ve sonuçları seçim sonrası açıklanacak diye ertelenen sözlü sınav puanları kullanılacak. Eski yönetmelik geçerli olacak. Yani anlamsız bir düzenleme söz konusudur.

Bu yıl uygulanması mümkün olmadığı gibi, emin olunsun ki bu iktidar devam ettiği (!) taktirde dahi uygulanmayacak, değişikliğe uğrayacaktır.

Biz objektiflikten yanayız biz liyakatten yanayız. Bu yanlış anlayışa artık dur diyoruz. Basit oyunları bir tarafa bırakınız ve aklın yolunu bulunuz. O yol, aklın, bilimin ve liyakatin yoludur. Ne zaman ki akıl ve bilim devlet yönetiminde hakim olur, işte o zaman yaşanan tüm sorunlar biter. Bu ülkenin bunu yapacak kadroları da bilgi birikimi de vardır.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*