Son güncellenme :24.12.2015 10:51

Anasayfa > Anasayfa > MEB 17-25 ARALIK’I GÖRMEZDEN GELİYOR

24.12.2015 Per, 10:51

MEB 17-25 ARALIK’I GÖRMEZDEN GELİYOR

Eğitim İş olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na resmi yazı göndererek, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yapıldığı 17-25 Aralık Haftası’nın, “Yolsuzlukla ve Rüşvetle Mücadele Haftası” olarak değerlendirilmesini istemiştik.

Ancak MEB, iki yıldır resmi başvuru ile dile getirdiğimiz talebimize sessiz kalarak, Dünya Arapça Günü olan 18 Aralık gününden itibaren, bir haftayı Arapça haftası ilan etti.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, tarafından 11 Aralık’ta tüm illere “Dünya Arapça Günü” başlığıyla gönderilen yazıda, 18 Aralık’ta “Anadolu İmam Hatip Liselerinde Arapça öğretimini desteklemek, öğrencilerin Arapça bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak ve sosyal kültürel etkinliklerle özgüven duygularını arttırarak, okul aidiyetini güçlendirmek için” bir dizi etkinliğin planlandığı belirtildi.

MEB’in yolsuzlukla mücadele yerine, imam hatip liselerinde bir hafta boyunca düzenlenmesini istediği etkinlikler şöyle:

“Arapça şiir okuma etkinlikleri.

Arapça kısa tiyatro etkinliklerinin uygulanması.

Mini Arapça bilgi, kelime ve cümle yarışmalarının yapılması.

Hızlı ve hatasız Arapça okuma yarışmalarının düzenlenmesi.

Okulun Arapça afiş ve güzel sözlerle süslenmesi.

Okul içerisinde Arapça kitap stantlarının açılması, öğrencilerin Arapça okumaya ve yardımcı kaynaklar kullanmaya teşvik edilmesi.

Kur’an metinlerini okuma ve anlama etkinliklerinin düzenlenmesi.

Arapça film izleme etkinliklerinin düzenlenmesi.

Arapçanın günümüzdeki yeri ve önemi konulu seminerler düzenlenmesi ve üniversitelerin ilahiyat, Arapça Öğretmenliği, Arap Dili ve Edebiyatı bölümlerinden Arapça öğretim üyelerinin okullara davet edilmesi.”

Toplumsal ve insani değerlerin öğrencilerimize kavratılması, devlet malının korunup sahiplenilmesi, kişisel ve toplumsal sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla 17-25 Aralık haftasının “Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası” olarak değerlendirilmesi talebimizi görmezden gelen Bakanlık, öğrencilerin Arapçaya olan ilgilerini arttırmayı daha önemli bulmuştur.

Bilindiği üzere AKP iktidarı, Atatürk İlke ve Devrimlerinin bir uzantısı olan yeni Türk alfabesine karşı her fırsatta Arapça’yı tekrar topluma dayatma çabası içerisindedir. İlkokul 2. sınıf öğrencilerine kadar Arapça dersi öğretilme çabası ve sözkonusu uygulama da bunun bir göstergesidir.

Arapça dersi projesinin gerçekte ideolojik bir çerçevede şekillendirildiği ortadadır. AKP iktidarıyla birlikte Cumhuriyet’in kazanımlarına ve ulusal değerlerimize yönelik başlatılan karşı devrim sürecinin, eğitim üzerinden yürütülmesi son derece endişe vericidir. Arapça öğretimi yasallaştırılarak, eğitim sistemini dinselleştirme projesi hayata geçirilmektedir. Bu girişimler içinde iyi niyet barındırmamakta, Cumhuriyet’in kazanımlarına yönelik bir tehdit unsuru olarak belirmektedir. AKP, zaten fiilen uyguladığı medrese-mektep ikilemini tekrar yaratarak öğretim birliğini tamamen ortadan kaldıracaktır. Osmanlıca, Arapça derken, yakında tüm dersler Arapça okutulacaktır.

AKP iktidarı 4+4+4 eğitim sistemi, zorunlu din dersi, başörtüsünün okullarda serbest bırakılması, imam-hatip okullarının yaygınlaştırılması, Osmanlıca ve Arapça derslerinin sürekli gündeme getirilmesi gibi uygulamalarıyla kültürel bir dayatma içindedir, toplumsal yaşam biçimini değiştirmenin, toplumsal dinamikleri kontrol etmenin peşindedir.

Eğitim-İş olarak, konuyu yargıya taşıyacağımızı belirtiyor, siyasi iktidarı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı çocuklarımızı kendi ideolojik hedeflerine ulaşmak için kullanmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*