Son güncellenme :13.06.2018 13:59

Anasayfa > Anasayfa > LGS BİTTİ KAOS SÜRÜYOR

13.06.2018 Çar, 13:59

LGS BİTTİ KAOS SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG’un yerine getirilen ve sendikamız tarafından da yargıya taşınan LGS’nin yarattığı sıkıntılar teker teker ortaya çıkmaktadır.

Sınavla öğrenci alacak okulların büyük bölümünü imam hatip ve meslek liseleri arasından belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı, LGS adaylarının adrese dayalı sistemle yerleşeceği yeterli sayıda Anadolu lisesi bulunmadığı gerekçesiyle, İstanbul’daki 60 meslek lisesini Anadolu lisesine dönüştürdü.

Basına yansıyan haberlere göre, okul yönetimleri, iki gün önce kendilerine gönderilen yazıyla okullarının kapatılacağından haberdar oldu. Kapatılan okullarda, “Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik, Muhasebe-Finansman, Çocuk Gelişimi, Güzellik ve Bakım, Sağlık Meslek” gibi bölümlerin yer aldığı öğrenildi. Bu alanlarda görev yapan öğretmenlere gidebilecekleri başka bir okul sunulmaması, yeni bir mağduriyete daha kapı araladı. Üstelik öğretmenlerin il içi, il dışı yer değiştirme dönemi bittikten sonra alınan karar öğretmenleri tamamen mağdur edecektir.

4+4+4 eğitim sisteminin getirilmesiyle yapılan okul dönüşümlerinin sıkıntıları hala yaşanırken, apar topar hiçbir hazırlık yapmadan atılan bu adım, MEB’in beceriksizliğini yine tescillemiştir.

16 yıldır AKP iktidarı eğitim sistemini deneme tahtasına çevirerek, eğitim bilimcilerin eleştirilerini dikkate almamıştır. Bu nedenle sisteme var olan sorunlarının yanı sıra yenilerini eklemiştir.

LGS sınavı ile;

Eğitim özgürlüğü, bireyin geleceğini belirleme hakkı, geleceğe dönük olarak mesleğini seçme hakkı engellenmektedir.

Laik ve akademik eğitim görme özgürlüğü ortadan kaldırılmaktadır.

Eğitimde fırsat eşitliği yok edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı LGS’yi kaldırmalı, fırsat ve imkan eşitliğine dayalı sınavsız bir geçiş öngören modele geçmelidir.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*