Son güncellenme :06.07.2018 10:44

Anasayfa > Anasayfa > GİRİŞİMLERİMİZ SONUÇ VERDİ PROJE OKULU ÖĞRETMENLERİ GÖREVE DEVAM EDECEK

06.07.2018 Cum, 10:44

GİRİŞİMLERİMİZ SONUÇ VERDİ PROJE OKULU ÖĞRETMENLERİ GÖREVE DEVAM EDECEK

Bu yıl liselere geçiş sisteminin değişmesi ile beraber bir çok okul proje(sınavla öğrenci alacak Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Liselerinin tamamı dahil) proje okulu kapsamına alınmış ve burada görev yapan öğretmenlere adeta başka okul yolu görünmüştü.

Bu konuda gerek sözlü gerekse yazılı girişimlerimiz sonuç verdi ve en azından bugün itibariyle proje okullarında görev yapmaya olan öğretmenler 4 yıl daha görev yapacaklar.

MEB tarafından bugünkü resmî gazetede yayımlanan, “Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” hükmüne göre uygulama başladı.

Yayımlanan değişikliğin geçici maddesi;

“Mevcut öğretmenlerin görev süresi

 

GEÇİCİ MADDE 3 – (1) Proje okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin görev süreleri, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle başlar.” şeklindedir.

Bu değişiklik yönetmeliği ile proje okulu belirlenmesine ve öğretmen ile yönetici atamaya ilişkin bazı değişiklikler söz konusu olup öğretmenler açısından en önemli düzenleme budur.

MEB’in bu düzenlemesi olumludur ama asıl beklenti proje okulu kavramını bu kadar genişleten uygulamadan vazgeçilmesi, proje okullarına yönetici ve öğretmen atamalarında keyfiyetten uzaklaşılarak kariyer ve liyakat ilkelerinin hakim kılınmasıdır.

Bu noktada mücadelemiz sürecek ve yapılan değişiklikteki hukuka aykırı hükümlere İlişkin yargısal süreç hukuk büromuzun çalışması sonucunda başlatılacaktır.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*