Son güncellenme :18.04.2016 10:54

Anasayfa > Anasayfa > GENEL BAŞKANIMIZ VELİ DEMİR MANİSA’DA TEMASLARDA BULUNDU

18.04.2016 Pts, 10:54

GENEL BAŞKANIMIZ VELİ DEMİR MANİSA’DA TEMASLARDA BULUNDU
Genel Başkanımız Veli Demir, örgütlenme çalışmaları kapsamında Manisa’da çeşitli temaslarda bulundu.

Demir, Manisa Şube Başkanımız Cem Ok’la birlikte okulları ziyaret ederek örgütlenme çalışmalarına katıldı. Manisa Barosu ve CHP Manisa İl Başkanlığı’nı da ziyaret eden Demir, Manisa Şubemizde üyelerimizle ve ilçe temsilcilerimizle bir araya geldi.

CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul’u ziyaretinde ülke ve eğitimin gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demir, Köy Enstitüleri’nin kuruluş tarihi olan 17 Nisan 1940 tarihinin, eğitim tarihi açısından önemli bir tarih olduğuna dikkat çekti ve  “Bugün ülkemizde yaşanan birçok sorunun kaynağında Köy Enstitüleri’nin kapatılmasının yattığını düşünüyoruz. Eğer Köy Enstitüleri 1954 yılında kapatılmasaydı, Türkiye’nin bugün yaşadığı birçok sorun olmayacaktı” dedi.

OKULLAR CEMAATLER TARAFINDAN  İŞGAL EDİLMİŞ DURUMDA

Demir, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında okullarda başlatılan “Yaşam Koçumla Başarıya” adlı projeyle eğitim ile inanç duygularının birbirine karıştırıldığını belirterek “Okullar değerler eğitimi adı altında cemaatler tarafından işgal edilmiş durumda. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim birimidir. Diyanet İşleri ise inanç alanıyla ilgili bir kurumdur. Eğitim ile inanç alanını karıştırmak, sapla samanı birbirine karıştırmaya benzer. Bu proje ile Kuran Kursu hocaları öğrencilerimize rehberlik yapacakmış. O zaman Türkiye’nin rehberlik öğretmenleri ile psikolojik danışmanları nereye gidecek? Eğer Manisa Valisi Cumhuriyetin valisi ise bu projeyi derhal sonlandırmalıdır. Cumhuriyet Savcılarının unvanlarının başındaki Cumhuriyet sözcüğünün hala bir anlamı varsa buradan onları uyararak suç duyurusunda bulunuyorum. Projeye el atınız, projeyi uygulayan ve yapanları soruşturunuz. Bu proje, bilime, pedagojiye, sosyoloji ve psikolojiye aykırı. Eğitim ile inanç anlayışını birbirine karıştırarak çocuklarımıza yazık etmeyelim” diye konuştu.

KARAMAN OLAYI, AKP’NIN AHLAKEN ÇÖKÜŞÜDÜR

Karaman’da yaşanan taciz olayına da değinen Demir, “Nasıl 17-25 Aralık olayı Türkiye’de AKP iktidarındaki yolsuzluğun göstergesi ise Karaman’daki taciz ile tecavüz olayı da siyasi iktidarın ahlaken çöküntüsünün bir göstergesidir. 45 öğrenciye tecavüz edilecek, siz olayı görmezden geleceksiniz. İlin valisi görmezden gelecek, ilin milli eğitim müdürü her gün fotoğraf çektirdiği kurs öğretmenini ‘tanımıyorum’ diyecek. Hatta o milli eğitim müdürü ödüllendirilerek Antalya’ya il milli eğitim müdürü olarak atanacak. Yaşanan bu olay eğitim sisteminin nereye geldiğinin bir göstergesidir” dedi.

Demir, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Karaman’da yaşanan taciz olayından sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik sözlerine destek verdiğini de belirtti. Demir, şöyle konuştu:

“Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaşanan olayla ilgili güzel bir söz söylemiştir. Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Ensar’ın önüne yattı’ sözüyle Ensar’ı ne kadar koruduklarını ifade etmiştir. Doğru bir laftır. Ama ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ misali yandaşlarla olay başka yerlere çekilmek istenmiştir. Daha da ileriye giderek olayın hem arkasında durmuşlar, hem önünde yatmışlar, hem yanında solunda durmuşlardır. Cemaatlerin veya tarikatların kurduğu kurslar yerine devlet kendi öğrencilerinin kalabileceği ve eğitim göreceği kurslar açmalıdır. Yoksul halk çocuklarına burs vermelidir. Taşımalı eğitim ile köy okulları kapatıldı. Yoksul köy çocukları bu nedenle şehirlerde cemaatlerin ve tarikatların insafına terk edildi. Cemaat ve tarikatların açtığı tüm kurslar derhal kapatılmalıdır. Türkiye’deki 60 bine yakın ilkokul, ortaokul ve lisedeki tüm eğitim kurumlarının başında bugün beceriksiz, bilgisiz birçok idareci vardır. Yandaş olmaktan, cemaatçi ve tarikatçı olmaktan başka hiçbir özeliliği olmayan kişiler, devletin okullarının başına atanmışlardır. Derhal bu idarecilerin de görevlerine son verilmelidir.”

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*