Son güncellenme :22.10.2016 13:51

Anasayfa > Anasayfa > GENEL BAŞKANIMIZ MERSİN’DE TEMASLARDA BULUNDU

22.10.2016 Cts, 13:51

GENEL BAŞKANIMIZ MERSİN’DE TEMASLARDA BULUNDU

Genel Başkanımız Mehmet Balık, örgütlenme çalışmaları kapsamında Mersin’de bir dizi temasta bulundu.

Balık, Genel Mali Sekreterimiz Orhan Yıldırım ve Mersin Şube Başkanımız Hakan Boyar’la birlikte okulları ziyaret etti.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Balık,

15 Temmuz darbe girişiminin ardından açığa alınan eğitim çalışanlarının durumunu değerlendirdi. Balık, şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanlığı darbe girişiminin ardından yaklaşık 70 bin öğretmeni meslekten çıkarmış ya da açığa almıştır. Eğitim-İş olarak, kamusal bir hak olan eğitimin niteliğini düşürecek ve eğitim çalışanlarının iş güvencesini elinden alacak sözleşmeli öğretmen uygulamasını yargıya taşımış olmamıza rağmen MEB, görevden almalarla daha da artan öğretmen ihtiyacını sözleşmeli öğretmen atamasıyla kapatmaya çalışmıştır. Tüm itirazlara, tartışmalı mülakat sorularına rağmen 18 bin 506 sözleşmeli öğretmenin ataması yapılmıştır. Buradan Bakanlığı bir kez daha uyarıyoruz, öğretmen atamaları sözlü sınav gibi doğrudan “torpil” anlamına gelen yöntemlerle değil, herkesin eşit olarak değerlendirileceği ve bilimsel kriterlere dayanan ölçütlerle yapılmalıdır.”

Bugünden sonra açığa alınıp, suçu olmayan devlet memurlarının göreve dönmeye başlayacağını vurgulayan Balık, “Bilindiği üzere 657 sayılı Kanunun 142. ve 145. maddeleri gereğince idari soruşturma kapsamında uygulanan görevden uzaklaştırma tedbiri en çok 3 ay süreyle uygulanabilmekte ve bu sürenin sonunda hakkında işlem yapılmayan kamu görevlilerinin görevlerine iadesi yasa gereği zorunludur. Buna uyulmaması halinde ise yine aynı Kanunun 139. maddesinde öngörülen cezai, mali ve hukuki yaptırımlara muhatap olunacağı bilinmelidir. Bu nedenle 3 aylık süre gözetilerek hakkında herhangi bir tasarruf uygulanmayan kamu görevlilerinin görevlerine iadeleri zorunludur.

Sendikası ne olursa olsun, sendikalı olup olmamasına bakmaksızın tüm kamu çalışanlarına sendikamızın avukatları destek verecektir. Eğer mağdur edildiğinizi düşünüyorsanız, biz size her türlü hukuksal desteği vereceğiz. Diğer sendikalara da çağrımız; gelin gerçekten mağdur olmuş devlet memurlarını birlikte savunalım diyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de öğretmenlerin norm fazlalığı sıkıntısı olduğunu ifade ederek, “Norm fazlalığı özellikle belirli derslerde yoğunlaşıyor. Resim, beden eğitim, müzik, bilgisayar, teknoloji ve tasarım, felsefe öğretmenleri norm fazlası durumuna düşüyor. Neden? Bu derslerin ders saati azaltıldığı için. Bugün 300-400 kişilik bir liseye bir beden eğitim öğretmeni fazla geliyor. Çünkü ders saati sayısı l’e düşürülmüş. Dolayısıyla öğretmen birkaç okula gitmek zorunda kalıyor. Yetenek dersleri, seçmeli dersler ortadan kalkıyor. Yetenek dersleri tekrar getirilmelidir” dedi.

Mersin Şubemizde gerçekleştirilen üye toplantısına katılan Genel Başkanımız daha sonra Silifke’ye geçerek Silifke İlçe Temsilciliğimizi ve Silifke Sesimiz Gazetesini de ziyaret etti.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*