Son güncellenme :10.02.2015 12:34

Anasayfa > Anasayfa > GENEL BAŞKANIMIZ DEMİR “19. EĞİTİM ŞURASI VE ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI” PANELİNE KATILDI

10.02.2015 Sal, 12:34

GENEL BAŞKANIMIZ DEMİR “19. EĞİTİM ŞURASI VE ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI” PANELİNE KATILDI
GENEL BAŞKANIMIZ DEMİR “19. EĞİTİM ŞURASI VE ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI” PANELİNE KATILDIÇağdaş Eğitim Kooperatifi tarafından düzenlenen “19.Eğitim Şurası ve Öğretim Birliği Yasası” konulu panel Bursa Akademik Odalar Birliği yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Genel Başkanımız Veli Demir, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof Dr Metin Feyzioğlu, Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’nın konuşmacı olduğu paneli Çağdaş Eğitim Kooperatifi Başkanı Ali Arabacı yönetti.

Genel Başkanımız Veli Demir, konuşmasında, Osmanlı’daki üç başlı eğitime son vererek halk yararına laik bilimsel parasız eğitimin inşası için yaşama geçirilen ve Türkiye’nin özgür düşünen bireylerini yetiştirmek için yaratılan Tevhid-i Tedrisat’ın, Cumhuriyet düşmanı siyasal iktidar tarafından hedef haline getirildiğini söyledi. Cumhuriyet’in eğitim devrimini yok etmek için 4+4+4 gerici bölücü ve ırkçı eğitim sisteminin dayatıldığını vurgulayan Demir, Öğretim Birliği yok edilerek eğitim sisteminin laik yapısının bitirilmek istendiğini eğitimin laik ve bilimsel yapısının saldırı altında olduğunu belirtti.

“Üç başlı okullar Tanzimat’la başlayan azınlık okulları, laik okullar ve medreselerdir. Sakarya Meydan Savaşı Türk Ulusu için neyse Tevhid-i Tedrisat da en az o kadar önemlidir” diyen Demir, AKP’nin 13 yıllık iktidarı döneminde laik ve bilimsel eğitime yapılan saldırılara örnekler vererek devam etti. Demir şöyle konuştu:

“1921 Temmuzunda Sakarya Meydan Savaşı devam ederken gerçekleştirilen Maarif Kongresi’ne katılan Mustafa Kemal Atatürk yeni ülkenin eğitim sisteminin ana karakterine işaret etmiştir. Milli Eğitim Şuralarının ilki sayılabilecek bu kongreden sonra yakın zamana kadar yapılan şuralar, eğitim sisteminin bilimsel zeminde tartışıldığı yapısı siyasal iktidar tarafından cumhuriyet eğitiminin tasfiye edilmesi için kararlar alınan bir yapıya dönüştürülmüştür. 19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararlarından asıl anlaşılan, AKP iktidarının hedefinin harf devrimini, karma eğitimi, bilimsel eğitimi yok etmek olduğudur.”

Genel Başkanımız Veli Demir, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca panel öncesinde Çağdaş Eğitim Kooperatifine bağlı eğitim kurumlarında incelemelerde de bulundular.

Öğrencilerle gerçekleştirilen söyleşide, Genel Başkanımız Veli Demir, “Bu çağdaş eğitim kurumları adeta Köy Enstitüleri’nin yeni bir versiyonu gibi hizmet veriyor. Bugün bunlara Kent Enstitüsü diyebiliriz. Bizler eğitim sisteminin sistemsizliğe terk edildiği bir dönemde hep birlikte böylesine doğru eğitim hamlelerinin devlet tarafından tüm yurttaşlarımıza ulaşabilir ve parasız olarak sunulması için mücadele etmeye devam edelim” dedi.

GENEL BAŞKANIMIZ DEMİR “19. EĞİTİM ŞURASI VE ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI” PANELİNE KATILDIGENEL BAŞKANIMIZ DEMİR “19. EĞİTİM ŞURASI VE ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI” PANELİNE KATILDI
Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*