Son güncellenme :06.04.2018 10:50

Anasayfa > Anasayfa > ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ SALDIRIYI KINIYORUZ

06.04.2018 Cum, 10:50

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ SALDIRIYI KINIYORUZ

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi’nde, FETÖ’den soruşturma geçiren bir Araştırma görevlisinin, dekanın odasına girerek gerçekleştirdiği silahlı saldırı sonucu Dekan Yardımcısı, Fakülte Sekreteri ve iki Araşatırma görevlisinin yaşamını yitirmiştir.

Ülkemizde şiddet eylemleri son yıllarda giderek artmaktadır. Yaşanan bu tür üzücü olaylar, siyasi iktidar tarafından ısrarla sürdürülen ayrımcı, ötekileştirici ve şiddeti körükleyen söylemlerden bağımsız değildir. Ne yazık ki bilim yuvası olması gereken üniversitelerimizde de son zamanlarda gerginlik ve provokasyon ortamları yaratılmaktadır.

Siyasi iktidarın uzun yıllar üniversiteleri cemaat yapılanmasıyla el ele vererek yandaş haline getirmek için büyük uğraş verdiği bir gerçektir. Üniversitelerin özerkliğini yok etmeye yönelen faşizan baskılara direnen onurlu bilim adamları, yandaş medya ve polis devleti metodlarıyla itibarsızlaştırılmış, bu kirli tezgah sürecinde AKP’ye boyun eğmeyen, ülkenin yüz akı niteliğindeki bilim adamları yargılanmış ya da üniversitelerden tasfiye edilmiştir. Bugün gelinen noktada, siyasi hesaplar peşinde olanların üniversitelerde olması gereken demokratik ve özgürlükçü yapıya nasıl zarar verdiği ortadadır.

Eğitim-İş olarak, silahlı bir kişinin üniversiteye nasıl girdiğinin araştırılmasını ve sorumlularının ortaya çıkarılmasını istiyor, yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*