Son güncellenme :11.09.2018 10:27

Anasayfa > Anasayfa > EMPERYALİZME KARŞI KARARLI DURUŞUN SİMGESİ SİVAS KONGRESİ’NİN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

11.09.2018 Sal, 10:27

EMPERYALİZME KARŞI KARARLI DURUŞUN SİMGESİ SİVAS KONGRESİ’NİN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında yapılan, ulusal birlik ve bütünlüğün, üniter devlet yapısının kararlı bir şekilde savunulduğu, manda ve himayenin reddedilerek tam bağımsızlık mücadelesine karar verilen Sivas Kongresi’nin 99. yılını onur ve gurur duyarak kutluyoruz.

Sivas Kongresi, Atatürk’ün ulusun egemenliğine sahip çıkması, umudunu, güvenini ve inancını yitirmemesi yönündeki mücadelesinin bir parçasıdır.

Amasya Genelgesi’yle toplanması öngörülen Sivas Kongresi, kurtuluş hareketinin ulusallaşmasında temel rol oynamıştır. Erzurum Kongresi kararlarının genelleştirilerek benimsendiği Sivas Kongresi’nde, kayıtsız koşulsuz bağımsızlık isteği güçlü biçimde dünyaya duyurulmuştur.

Sivas Kongresi’nde Kurtuluş Savaşı’nın ana programı oluşturulmuş, işgal hareketine karşı konulacağı, yurdun parçalanamayacağı ve her koşulda savunulacağı bir kez daha vurgulanmıştır.

Bugün içinde yaşadığımız koşullar, Sivas Kongresi’nin anlam ve önemini bize bir kez daha kavratmaktadır. Ülkemizde fiili emperyalist bir işgal yoktur. Ancak emperyalizm, oluşturduğu yeni sömürü araçlarını ve kuruluş ideolojisinden uzak AKP iktidarını kullanarak kanla, canla, mücadele vererek kurduğumuz Cumhuriyeti, devrimlerle elde ettiğimiz kazanımları birer birer yok etmektedir. Ayrımcılıklar körüklenerek ulusal birlik ve bütünlüğümüz bozulmakta, üniter devlet yapımız parçalanıp dağıtılmak istenmektedir.

Eğitim-İş olarak, Sivas Kongresi’nin yıldönümünde ulusumuzu yakın tarihimizi gözden geçirerek, bilincini tazelemeye ve yaşananlar karşısında duyarlı olmaya, birlik ve bütünlük içinde Cumhuriyet değerlerine, üniter devlet yapısına ve bağımsızlığımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Sivas Kongresi’nin 99. yılında, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kongre üyelerini, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*