Son güncellenme :19.03.2016 13:27

Anasayfa > Anasayfa > EĞİTİM-İŞ YALNIZ DİN VE ÇOCUK İSTİSMARCILARIYLA DEĞİL; GERÇEK DIŞI HABER ÜRETİP YAYANLARLA DA MÜCADELEDE KARARLIDIR

19.03.2016 Cts, 13:27

EĞİTİM-İŞ YALNIZ DİN VE ÇOCUK İSTİSMARCILARIYLA DEĞİL; GERÇEK DIŞI HABER ÜRETİP YAYANLARLA DA MÜCADELEDE KARARLIDIR
Bir haber ajansı, Karaman İl Temsilciliğimizce cinsel istismarla ilgili basın açıklamasını gölgeleyecek şekilde yanlı ve gerçek dışı başka bir haber yaparak asıl olayı gözden kaçırmıştır.

Eğitim-İş Karaman İl Temsilciliğimizin de aralarında bulunduğu bazı demokratik kitle örgütlerince, Karaman’da,  Ensar Vakfı’na ait öğrenci evlerinde; bu vakfa yakınlığıyla bilinen ve halen tutuklu bulunan, yandaş sendika üyesi bir öğretmen tarafından bazı kaynaklara göre 10, bazılarına göre de 45 olduğu ileri sürülen öğrenciye nitelikli cinsel istismarda bulunulması üzerine 17.03.2016 tarihinde kitlesel basın açıklaması yapılmıştır.

Basın açıklamasından bir gün sonra sendikamız Karaman İl Temsilcisi arkadaşımıza görev yaptığı okulda öğrenci velisi tarafından asılsız, tamamen kurgu gerekçelerle fiili saldırıda bulunulmuş; bu olay da bir haber ajansı tarafından diğer basın ve yayın organlarına yazılı ve görüntülü haber geçilerek servis edilmiş; kamuoyunu yanıltacak şekilde gerçek dışı yanıltıcı açıklamalara yer verilmiştir:

Gerçekte, haber konusu yapılan olay aşağıdaki şekildedir:

Görüntülü haberde, öğrenci velisinin “ pazartesi günü de adı geçen öğretmen tarafından bu sınıfta çocuğuna şiddet uygulandığı” şeklinde beyanı; ayrıca “Kendisinin de öğrenim gördüğü Karaman Şehit İsmail Erez İlkokulundan öğretmeni eskiden tanıdığını ve o zaman da şiddet uygulayan bir öğretmen olduğunu” söylemesi olayın bir kurgu mahiyetinde olduğunu düşündürmektedir. Çünkü söz konusu öğrenci, sendika temsilcisi öğretmenimizin sınıfına, asıl sınıf öğretmenin izinli olması nedeniyle bir gün önce; yani 17.03.2016 tarihinde Perşembe günü getirilmiştir. Yani bu öğretmen tarafından Pazartesi (14.03.2016) günü darp edilmesi mümkün değildir. Kaldı ki demokratik, insani değerlere bağlı ve bunu yaşam tarzı haline getirmiş öğretmenimizin bu türden davranışta bulunmayacağı; öğrencilerine meslek yaşamında hiç şiddet uygulamadığı, onu tanıyanlarca zaten bilinmektedir. Ayrıca öğrenci velisinin sözünü ettiği ve geçmişte görev yaptığı iddia edilen okulda da adı geçen öğretmenimiz hiçbir zaman görev yapmamıştır. Bu bilgi de yanlıştır.

Haber ajansınca gerekli araştırmalar yapılmadan ve tek yanlı beyanlara itibar edilerek ve bu beyanlarla yetinilerek hazırlanan ve servis edilen bu haberde abartılı bir şekilde“Öğretmen gözaltına alınmıştır” ifadelerine yer verilmesi de asılsız olup, kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Öğrenci velisinin öğretmene saldırması üzerine okulda bulunan diğer öğretmenlerce çağrılması sonucu emniyet güçleri okula gelmiştir. Herhangi bir gözaltı olayı yoktur. Tam tersi öğretmen, karakola veliden şikayetçi olmak için gitmiştir.

Yine haberde “Sağ gözünde şişlik oluşan E.K. ise ambulansla hastaneye kaldırıldı.” ifadesi de kasıtlı ve yanlı bir şekilde yansıtılmıştır. Çünkü adli tıp doktorunca düzenlenen raporda çocukta herhangi bir darp izine rastlanmadığı tespit edilmiştir. Bu rapor Emniyetteki hazırlık dosyasında vardır.

Haberin verildiği saat itibariyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce inceleme başlatıldığı haberi de gerçek dışıdır. Haberi yapanın bu sonuca varmış olması da önceden konudan haberdar olunduğunu haberin masa başında üretildiğini düşündürmektedir.

Bütün bu olayların veriliş şekli, ön yargılı, amaçlı ve yanlı bir yayın yapıldığı izlenimi vermekte Eğitim-İş’in, temsilcisi aracılığıyla yıpratılmak istenildiğini göstermektedir.

Öğrenci velisinin beyanları, yaşananlar ve bunun gerçek dışı haberlerle kamuoyuna servis edilmesi olayın bir kurgu olduğu, asıl amacın Karaman’da yaşanan ve tüm Türkiye’de infial uyandıran olayın gölgelenmesine hizmet ettiği kuşkusuzdur.

Sendikamız İl Temsilciliği’nce Karaman’da cinsel istismarla ilgili yapılan basın açıklamasının; bazı çevrelerde rahatsızlık yarattığını, suçluluk telaşıyla konuyu dikkatlerden kaçırma ve olayı dengeleme çabalarının bir sonucu olduğunu düşündürmektedir.

Gücünü, üyeleri ile Atatürk ilkelerine ve onun devrimlerine  bağlılıktan  alan Eğitim-İş; sendika yönetici ve temsilcilerine yönelik her türlü saldırılara hukukun gerektirdiği şekilde cevap verecektir. Temsilcimize yapılan bu saldırı ve hakarete sessiz kalınmayacağını,  asılsız suçlamalarla ve kurgu ifadelerle düzenlenen komploların açığa çıkarılması için yasal yollara başvurulacağını ve konunun takipçisi olunacağını tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*