Son güncellenme :20.01.2016 11:10

Anasayfa > Anasayfa > DİYANETİN ŞEHVET FETVASI MİLLİ EĞİTİMDE KARŞILIK BULUYOR

20.01.2016 Çar, 11:10

DİYANETİN ŞEHVET FETVASI MİLLİ EĞİTİMDE KARŞILIK BULUYOR

İstanbul Beykoz’daki bir lisede Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni E.Ş’nin tayt-pantolon giyen kız öğrencilerinin ‘şehvete’ sebep olduğunu söylediği basına yansımıştır.

Diyanet’in skandal fetvaya imza atmasının ardından, E.Ş’nin bu son derece çirkin ifadeleri kullanarak tacizi ve tecavüzü meşrulaştırması, tecavüzü ve şiddeti kadınların suçu olarak gören hastalıklı zihniyetin dışa vurumudur.

Yaşanan bu olay, kadını toplumsal hayattan dışlayarak eve kapatmaya çalışan, “en az üç çocuk” söylemiyle kadınların bedeni hakkında söz sahibi olmak isteyen, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebileceği, bir babanın öz kızına duyduğu şehvetin haram olmadığı yönünde fetva veren, karma eğitimi tahrik edici bulan ve yasaklamaya kalkan, okullarda türbanı serbest bırakan, AKP zihniyetinin dışa vurumudur.

E.Ş’nin bu tavrını, AKP iktidarının ahlak adına sıkça kullandığı cinsiyetçi, sözde muhafazakar söylemlerle namus ve ahlak anlayışını salt kadına indirgemesinden, kadını değersizleştirmesinden, bağımsız olarak değerlendirmek mümkün değildir.

Bu nedenle yaşanan olayı, kadınları hem yasalarla hem uygulamalarla ciddi baskı altına alan, eğitimi gerici anlayışa teslim eden politikaların bir sonucu olarak değerlendiriyoruz.

Konu kamuoyuna yansımıştır. Dolayısıyla örtbas edilemez. Cumhuriyet savcılıklarını ilgili kişi hakkında soruşturma açmaya, ayrıca İstanbul Valiliği’ni ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı da adı geçen öğretmen ve varsa olayı örtbas etmek isteyen yöneticiler hakkında idari yönden inceleme ve soruşturma başlatmaya davet ediyoruz. Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*