Son güncellenme :25.12.2015 16:23

Anasayfa > Anasayfa > DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY’I MENEMEN’DE ANDIK

25.12.2015 Cum, 16:23

DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY’I MENEMEN’DE ANDIK

Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 85. yılında Menemen’de düzenlenen törenlerle anıldı.

Törenlere Genel Başkanımız Veli Demir, İzmir Şube başkanlarımız Prof. Dr. Ömer Lütfü Değirmenci, Bülent Turan, Hüseyin Çalışkan, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç, Konfederasyon İzmir İl Temsilcisi ve Tüm Yerel-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Tamer Yiğit Güler, 1 No’lu Şube Başkanı Dr. Hakan Kıran, Genel Sağlık-İş Şube Başkanı Dr. Muhteber Çolak, Büro-İş Şube Başkanı Soner Sönmez ile birlikte çok sayıda Eğitim-İş üyesi katıldı.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş İzmir İl temsilciliğimizin çağrısı ile toplanan Demokratik Kitle Örgütleri, Devrim Şehidi Kubilay’ı Anma Töreni’nde Menemen Belediye Başkanı’nın konuşmasına getirilen yasağa gerekli cevabı alanda verdi.

Devrim Şehidi Kubilay’ı anma törenlerine bu yıl yasakların yanı sıra geniş güvenlik önlemleri de damga vurdu. Arama noktasında başkanlar dahil herkes tek tek aranırken, alanda ilk kez bir TOMA ve panzer hazır bekledi.

Sabah 08.30 da Menemen İstasyon önünde toplanan sendikalarımız ve kitle örgütleri oluşturulan kortejle birlikte şehitliğe yürüyüş düzenledi. 1 kilometrelik dev Türk bayrağı eşliğinde şehitliğe doğru yol alan binler, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı attı. Yürüyüşte Atatürk ve Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın fotoğrafları taşındı, “İzmir Marşı”, “Çanakkale Türküsü” söylendi.

Vali ve Kaymakam alana girerken katılımcılar tarafından ıslıkla protesto edildi. Vali Toprak’ın protokol tribününde yeri alması sonrası alanda protesto başladı. Üyelerimiz “Hepimiz Kubilay’ız”, “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganları attı. Aynı eylem çelenk koyma töreninde de devam etti. Kaymakamlık çelengine ıslıklı protesto eden sendika üyelerimiz, Belediye başkanı Tahir Şahin ve Kubilay ailesinin çelenk koyma töreninde hep birlikte büyük bir alkışla alanı inletti.

Protesto sürerken, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri aynı anda “Yolsuzlukla üşüyen halk tezekle ısınamaz!” pankartını açtı. Polisler yaklaşık 10 kişilik grubu bu pankart nedeniyle alandan dışarı çıkartmaya ve pankartlarını almaya çalıştı. Ama Sendikalarımızın genel başkanları ve üyeleri gençlerimizin alınmasına engel oldular. Bu gençlerden 7’si anma etkinliğinden sonra gözaltına alındı.

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e getirilen konuşma yasağına karşı, Kubilay anması öncesi oluşan Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalar öncülüğünde gelişen büyük tepkiden dolayı, tören düzenleme komitesi bir değişiklik yaparak, törende sadece Kubilay gibi öğretmen olan genç bir subaya konuşma yaptırdılar.

Törenler sonrası, Belediye Başkanı Tahir Şahin tarafından yaptırılacak, Kubilay Kültür Sanat Merkezinin temel atma törenine ve “Kubilay’ı anlamak” konulu düzenledikleri panele katılarak destek olduk.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*