Son güncellenme :07.03.2015 13:32

Anasayfa > Anasayfa > DEVLETİN OKULLARINDA HARF DEVRİMİNE SALDIRI HIZ KESMİYOR

07.03.2015 Cts, 13:32

DEVLETİN OKULLARINDA HARF DEVRİMİNE SALDIRI HIZ KESMİYOR
İktidara geldiği 2002 yılından beri Atatürk ilke ve devrimleri üzerinde yükselen laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmayı hedefleyen AKP, bu doğrultuda yaptığı düzenleme ve uygulamalarla, bilimsel, laik, ulusal ve demokratik eğitimi tasfiye etmektedir.Bu durumun son örneklerinden biri Karaman Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde “Gülnihal” isimli Osmanlıca gazete çıkarılmasıdır. Gazetenin özellikle, Devrim Yasalarının çıkarılışının 91. yılı olan 3 Mart tarihinde yayınlanması dikkat çekicidir. Cumhuriyete ve devrimlerine açıkça ihanet, harf devrimini yok sayma ve meydan okuma girişimi olan bu uygulama Anayasa’nın “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve İnkilapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” hükmünü içeren 42. maddesine, Devrim Yasalarına, Milli Eğitim Temel Yasası’na, MEB Eğitim ve Kültür Yayınları Yönetmeliği’ne, MEB İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’ne aykırıdır.

19. MEB Şurası’nda Osmanlıcanın okullarda zorunlu olarak okutulması tartışmaya açılmış, Mustafa Kemal’in harf devrimine karşı bir konum alınmıştır. Osmanlıca dersinin gündeme getirilmesinin ardına gizlenen amacın, bu dilin öğrenilmesi değil “Yeni Osmanlıcı” bir siyasetin dayatılması olduğunu, bu durumun da her haliyle bir karşı devrim uygulaması olduğunu defalarca belirttik.

Karamanoğlu Mehmet Bey’in bundan tam 738 yıl önce “Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylemesin” diyerek dil birliğine vurgu yaptığı topraklarda, Türkçenin yok sayılarak Osmanlıcanın üstün tutulması manidardır.

Eğitim-İş, cumhuriyetin kazanımlarının yok edilip çökertilmesine sessiz kalmayacak, cumhuriyete ve devrimlerine meydan okuma girişimi olan sözkonusu uygulamanın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacaktır.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*