Son güncellenme :22.03.2016 12:38

Anasayfa > Anasayfa > CUMHURİYETİN KURUMLARI, CUMHURİYET DÜŞMANLARINI ÖVME YERİ OLAMAZ

22.03.2016 Sal, 12:38

CUMHURİYETİN KURUMLARI, CUMHURİYET DÜŞMANLARINI ÖVME YERİ OLAMAZ
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Web sitesindeki yayınında 17 Mart 2016 tarihinde, İskilipli Atıf Hoca’ya atfen “…ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasında emeği bulunan büyükleri genç nesillere tanıtmayı gaye edinen KYK ile önemli ilim adamını ‘Vefa Günleri’ programıyla anacak” şeklinde açıklamada bulunulmuştur.

Milli Mücadele’nin karışık dönemlerinde aralarında Said-i Kürdi’nin, Milli Şehidimiz Boğazlıyan Kaymakamı Mehmed Kemal Bey’in katli için fetva veren Mustafa Sabri Efendi’nin de üye olarak bulunduğu, Kuvay-ı Milliye hareketine karşı çıkarak düşmanla işbirliği yapan “Teali İslam Cemiyeti”nin kurucularından olan İskilipli Atıf Hoca, cumhuriyetten sonra da Türkiye Cumhuriyeti’nin yenilik ve ilerlemeye doğru attığı adımlara engel olmak ve halkı isyan ve irticaya teşvik etmek kastıyla yazdığı, yasaklanan ve toplatılmasına karar verilen yazılarını, el altından Anadolu’nun değişik yörelerine dağıtması nedeniyle İstiklal Mahkemeleri’nce suçlu bulunarak idam edilmiştir.

Bu siyasi iktidar döneminde gerici ve bölücü güçler cesaret bularak tekrar ayağa kalkmıştır. İstiklal Savaşı’na karşı çıkan ve düşmanla işbirliği yapan “Teali İslam cemiyeti”, “Kürt Teali Cemiyeti” gibi gerici ve bölücü zihniyetin izinden gidenler, bugün de Cumhuriyete ve ülkenin bütünlüğüne yönelik saldırılarını her fırsatta sürdürmektedirler. 1925 yılında İngiliz kışkırtmasıyla başlatılan doğu bölgemizdeki gerici isyanın elebaşı Şeyh Sait’in Diyarbakır’a nasıl heykeli dikilmek; adı meydanlara verilmek istenmişse; Cumhuriyet rejimi ile kavgalı olan İskilipli Atıf Hoca’nın da bu iktidar döneminde memleketi Çorum İskilip’te adına anıt mezar dikilmiştir.

Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığında yarışan bölücü ve gerici zihniyet artık bizzat cumhuriyetin kurumları içerisinde de varlığını sürdürmekte, geçmişte Atatürk ve devrimlerine karşı çıkan gerici ve bölücülere iade-i itibarda bulunma, adlarına anma törenleri düzenlenmesine aracılık etme görevini üstlenecek kadar ileri gitmektedirler.

Adını, Atatürk’ün bayram armağan ettiği ve “Gençliğe Hitabe” ile bağımsızlığı ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlikten alan bir bakanlığın resmi web sitesinde, Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkmış ve düşmanla işbirliği yapan cemiyetler kurmuş, Cumhuriyet düşmanı gerici bir zata; “ülke büyüğü”, “ilim adamı” sıfatları yakıştırılarak itibar edilmesi; onun adına anma ve tanıtım günleri düzenlenmesi kabul edilemez.

Kurtuluş Savaşı, yalnız ülkemizi işgal eden emperyalizme karşı değil, onun içerideki işbirlikçileri olan bölücü ve gerici güçlere karşı da kazanılmış bir savaştır. Kazanılan bu zafer Cumhuriyetle taçlandırılmıştır.

Cumhuriyetin kurumları, cumhuriyet düşmanlarına itibar etme yeri olarak kullanılamaz. Böyle bir anlayışa devletin anayasal kurumlarının alet edilmesine sessiz kalınmamalıdır.

Eğitim-İş olarak cumhuriyetin kurumlarını, gerici ve bölücülüğe karşı her zamankinden daha çok uyanık olmaya, Cumhuriyete yönelen saldırılara karşı durmaya, ülkenin birliği ve bütünlüğünden yana olmaya çağırıyoruz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*