Son güncellenme :25.02.2016 10:59

Anasayfa > Anasayfa > CİNSİYETÇİ EĞİTİM ANLAYIŞI ÇOCUKLARIMIZI İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR

25.02.2016 Per, 10:59

CİNSİYETÇİ EĞİTİM ANLAYIŞI ÇOCUKLARIMIZI İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR

Kayseri’de 17 yaşındaki Cansel B. K. matematik öğretmeni tarafından cinsel istismara uğradı. Cansel bu durumu okul yönetimi ile paylaştı ancak okulun adı kirlenmesin diye olayın üzeri kapatılmak istendi. Şikayetlerinden sonuç alamayan ve tecavüzcüsünü görmeye dayanamayan Cansel evinde babasının tabancasıyla kendisini vurdu.

Bu olay bir intihar değil, başlı başına bir cinayettir. Cansel, toplumu ve eğitim sistemimizi her geçen gün gericileştiren siyasi politikalar ve olayı örtbas etmek isteyen erkek egemen zihniyet tarafından katledilmiştir.

Bir başka vahim olay da Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi’nde yaşanmıştır. Müdür Yardımcısı M.E.Y’nin okula geç kalan kız öğrenciye “Şu bacaklara bak, otobana çık” dediği basına yansımıştır.

Yaşananlar kadını toplumsal hayattan dışlayarak eve kapatmaya çalışan, “en az üç çocuk” söylemiyle kadınların bedeni hakkında söz sahibi olmak isteyen, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebileceği, babanın öz kızına şehvet duymasının günah olmadığı konusunda fetva veren, karma eğitimi tahrik edici bulan ve yasaklamaya kalkan, okullarda türbanı serbest bırakan, AKP zihniyetinin dışa vurumudur.

Cansel’in ölümünü ve M.EY’nin bu tavrını, AKP iktidarının ahlak adına sıkça kullandığı cinsiyetçi, sözde muhafazakâr söylemlerle kadını değersizleştirmesinden, namus ve ahlak anlayışını salt kadına indirgemesinden bağımsız olarak değerlendirmek mümkün değildir.
Öte yandan yaşananlardan kariyer ve liyakat gözetmeksizin kadrolaşmaya giden Milli Eğitim Bakanlığı da sorumludur. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde liyakat ilkesi yerine AKP’ye bağlılık derecesini ve siyasi referansları dikkate alan Bakanlık, eğitimin yönetimini psikolojiden, pedagojiden, eğitim biliminden anlamayan beceriksiz ellere teslim etmiştir.

Eğitim-İş olarak; yaşam alanlarımızın tüm dinamiklerini hurafeler üzerine kuran, eğitimi gerici anlayışa teslim eden bu politikalardan derhal geri dönülmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Cansel’e tecavüz eden ayrıca tecavüzü gizleyerek ölümüne sebep olan tüm sorumluların cezalandırılmasını istiyor, ailesine, yakınlarına ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*