Son güncellenme :14.10.2016 11:07

Anasayfa > Anasayfa > “BÜTÜN OKULLAR İMAM HATİP OLACAK” DİYEN ŞAHIS DERHAL GÖREVDEN ALINMALIDIR

14.10.2016 Cum, 11:07

“BÜTÜN OKULLAR İMAM HATİP OLACAK” DİYEN ŞAHIS DERHAL GÖREVDEN ALINMALIDIR

Kabataş Erkek Lisesi Müdür Yardımcısı Şakir VOYVOT’ un bir dernek toplasında “Artık bütün okullarımızın imam hatip lisesi gibi olma zamanı geldi” şeklindeki açıklaması basına yansımış ve kamuoyunda ciddi bir infial uyandırmıştır. Diğer yandan adı geçen zat bir kamu görevlisi olmasına karşın bir derneğin toplantısına katılarak;

“İsmet İnönü Milli Selamet Partisi yüzde 11 oy aldığı zaman ‘Biz bunları bitirdik diyorduk, demek ki en az 15 sene daha ezmemiz lazım, bitmemişler’ demişti. Şimdi oradan çok daha öte noktalara gelindi. Artık bu memlekette neyi bekliyoruz, neyi ümit ediyoruz, diyoruz ki artık bütün okullarımızın imam hatip lisesi gibi olma zamanı geldi. Bunu söyleyebiliyoruz di mi? Halbuki bir zamanlar imam hatip okulu diye bir şey yoktu. Bir tane açtılar, insanlar korkudan gidip kayıt yaptıramıyordu. Şimdi elhamdülillah dağı taşı dolduracağız. Bunu kim yapacak? Hükümetten de beklemeyin. İmam hatiplere sahip çıkmak yine bizim görevimiz. O binayı açmak bir şey ifade etmiyor. İmam hatip lisesi öğretmeniyim. İçerisinde okutulan kitaplar bence aynı kitaplar. Yanına bir Kuranı Kerim dersi konmuş. Onun içerisinden şuuru vermek, okul saatinde yetmiyor. Vakıflarla oluyor yine. Her imam hatibin kapısında bir anadolu gençlik çalışması olacak. Okulda bakıyorum çocuklarımıza, Anadolu Gençlik teşkilatımızı kurduk elhamdülillah. O teşkilattaki çocukların mescide devam oranı imam hatiplilerin mescide devam oranı arada 10 kat fark var.”

şeklinde siyasi içerikli açıklamalar yaptığı haberlerde yer almıştır.

Bütün okullar imam hatip olacak yönündeki açıklama, mevcut iktidar zihniyetindeki “dindar nesil politikasının” dışa vurumu olarak görülmeli ve özellikle proje okullarına yönelik güncel çabanın da ne denli vahim bir boyutta olduğu anlaşılmalıdır.

Ayrıca yönetici sıfatı bulunan bu zatın, görevi buymuş gibi, devlete bağlı okullarda; “Anadolu Gençlik Teşkilatı” adında, amacı belirsiz, Milli Eğitim Sisteminde yeri olmayan bir teşkilat kurduğundan, okullarda bu teşkilatın örgütlenerek çalışmalar yapması gerektiğinden bahisle buradaki çocukların mescide gitme oranının artmasıyla övünmesi de ayrı bir gaflettir.

Kamu görevlisi ve aynı zamanda yöneticilik sıfatı olan bu şahsın adı geçen teşkilat, vakıf, dernekleri devlete bağlı okullarda örgütlediği beyanı ve görevi ve yetkisi kapsamında bunlara destek vermesiyle gerek Devlet Memurları Kanunu’nun kamu görevlisinin siyasi ve ideolojik faaliyetlere katılmasına ve dini siyasi ayrımcılık yapılmasına ilişkin hükümlerini ihlal ettiği gerekse de TCK 257. Maddesi kapsamında görevi kötüye kullanma suçunu işlediği ortadadır.

Bu zatın bir gün daha Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda görevde yapması sakıncalıdır. Görevden alınması konusunda Bakanlığa şikayetimiz iletilmiştir ve ayrıca bu şahıs hakkında Savcılığa suç duyurusunda da bulunulacaktır. Eğitim-İş olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.

 

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*