Son güncellenme :14.03.2018 10:45

Anasayfa > Anasayfa > BU 14 MART TIP BAYRAMI BİR MİLAT OLMALIDIR

14.03.2018 Çar, 10:45

BU 14 MART TIP BAYRAMI BİR MİLAT OLMALIDIR

Bugün, dünyanın her yerinde, hayatını insan yaşamını kurtarmaya adamış hekimler ve sağlık çalışanlarına minnet bildirme, onları sevindirme günü olarak kutlansa da, ülkemizde bir bayramdan çok acı bir tablonun tekrar tekrar hatırlanmasıdır.

Hekime şiddetin cezasızlık yoluyla dolaylı yoldan adeta teşvik edilmesi, sağlık emekçilerinin ölümüne çalışma koşullarına mahkum edilmesi gibi utanç uygulamalarına son zamanlarda daha vahimleri eklenmiştir.

Bizzat Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre son 4 yılda her 3 günde 1 sağlık çalışanının intihar ettiği gerçeği, ülkenin geldiği hali gözler önüne sermektedir.

Tıp fakültesini bitiren öğrenciler üzerindeki güvenlik soruşturması, bir keyfiyet sopasına dönüşmüş, ne olduğu bilinmeyen gerekçelerle yüzlerce genç, hak ettikleri halde mesleklerine bu topraklarda kavuşamayacak hale gelmiştir.

HEKİMLERİN HEDEF OLMASI KABUL EDİLEMEZ

AKP’li isimlerin her geçen gün bir yenisini açtığı özel sağlık kuruluşları, sadece sağlık sisteminin piyasacılaştırılmasının bir sonucu değil, “kendi hekimini yaratma” gayretinin de vücut bulmasıdır.

İktidara muhalif her sesin kısılmaya çalışılması gibi; muktedirler sağlık sorunlarını çözmek, sağlık emekçilerinin durumunu iyileştirmek, sağlık hizmetini -olması gerektiği gibi – yurttaşlara ücretsiz sağlamak yerine, yaşadığı ülkeye dair fikirleri iktidar tarafından beğenilmeyen hekimler de sağlık alanının dışına itilmeye başlamıştır.

Hekimlerin meslek onurunu korumak, meslek ilke ve değerlerini belli bir çıta üzerinde tutmak için kurulmuş Türk Tabipleri Birliği’nin iktidar tarafından hedef alınması da bu utanç silsilesine bir yenisini eklemiştir.

HER ZAMAN YANLARINDAYIZ

Hekimler, tıpkı biz eğitimciler gibi; nereye gönderilirse gönderilsin, vatanın her yerini görev alanı bilen, karşısındaki insanın gelirinden, fikrine kadar her farklılığı görmezden gelerek her birine eşit hizmet veren, karşılarındakilere sadece ‘insan’ gözüyle bakan idealist insanlardır.

Hayatını insanları yaşatmak üzerine kuran bu insanların, hayatını yaşanır kılmak, onlara saygı göstermek, tüm insanlığın görevidir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Beni emanet ediniz” dediği Türk hekimlerinin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyor, bu 14 Mart’ın onların çalışma yaşamlarının iyileşmesi için bir milat olmasını diliyoruz.

Eğitim-İş olarak hekimlerin daha iyi şartlarda, insani koşullarda ve hak ettikleri saygıyı görerek yaşamaları için verdikleri mücadelede sonuna kadar yanlarında oluğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

 

 

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*