Son güncellenme :18.06.2016 14:02

Anasayfa > Anasayfa > BOLU İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DERHAL İSTİFA ETMELİ

18.06.2016 Cts, 14:02

BOLU İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DERHAL İSTİFA ETMELİ
Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan okul müdürleri toplantısında okullarda 10’uncu Yıl Marşı’nın çalınmaması talimatı veren Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i şiddetle kınıyoruz.

10. Yıl Marşı, Türk ulusunun birliği, beraberliği, mücadele azmi ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle, emperyalizme karşı yokluklar içinde verilen bağımsızlık savaşının sonucunda yeniden var olmanın coşkusunun öyküsüdür.

Yurttaş olma bilinci ve vatandaşlık temelinde bütünleştirici vurgular içeren bu marşın yandaş bir milli eğitim müdürü tarafından yasaklanması, AKP’nin ulus devleti tahrip etme girişimlerinden bir tanesidir. İçinde bulunduğumuz dönemde özellikle Milli Eğitim Bakanlığı, karşı devrimin üssü haline getirilerek ulusal değerlerimiz eğitim sistemimiz içerisinden yasa ve yönetmelikler aracılığı ile bir bir çıkarılmaktadır. Ülkemizin geleceğini şekillendirecek nesillerin zihninden ulusal belleğimiz silinmeye çalışılmaktadır.

Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan, laik, demokratik, üniter Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmeye, AKP ve yandaşlarının gücü yetmez. Siyasi iktidar, daha önce defalarca okullarımızdaki Atatürk köşelerini kaldırmaya cüret etmiş, Atatürk’ü ve kurucu değerlerimizi kitaplardan söküp atmaya çalışmış,  öğrenci andında geçen Türk vurgusunun bir ırkı ifade ettiği kabulüyle okullarda ulusal and okunması uygulamasını kaldırmaya kalkışmıştır. Türk ulusunun kalbinin dokunulmaz bir köşesinde yaşattığı, eşsiz devlet adamı, büyük kurtarıcı Atatürk’e ve devrimlerine yönelen bu saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır.

Eğitim-İş, her zaman ve her koşulda demokrasiye, çağdaşlığa, laik ve üniter yapıya, ulusal birlik ve beraberliğimize, Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine ve ülkesine sahip çıkacaktır. Hep söylediğimiz gibi, bu ilke ve anlayış Eğitim-İş’in varoluş nedenidir.

Daha önce Milli Eğitim Müdürü olduğu Balıkesir’de, “görevi kötüye kullandığı” ve “kamu zararına yol açtığı” gerekçesiyle bazı idarecilerle birlikte yargılandığı davada mahkum olan Yusuf Cengiz’i bir kez daha kınıyor ve derhal görevden alınmasını istiyoruz.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*