Son güncellenme :04.08.2015 16:18

Anasayfa > Anasayfa > AVRUPA KONSEYİNE VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE BAŞVURU YAPTIK

04.08.2015 Sal, 16:18

Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar olarak “Sözde” Toplu Sözleşme görüşmelerinin başladığı gün Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonuna başvuru yaptık.

Ankara Adliye Sarayı’nda yapılan basın açıklamasına Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanımız Hasan Kütük, MYK üyelerimiz Mücahit Dede, Barış Dudu, Semra Pektopal, Engin Çoğal, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, MYK üyesi Nazım Kırcı, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, MYK üyesi Reyhan Aydoğan ve Tüm Yerel-Sen MYK üyesi Arap Mucur katıldılar.

Konfederasyonumuz adına basın açıklamasını Birleşik Kamu-İş TİS ve Hukuk Sekreteri Engin Çoğal yaptı. Çoğal, “Çalışma Bakanlığı’nın Kamu çalışanlarının haklarını geriye götürdüğü 2014 Toplu Sözleşmesi sebebiyle AKP hükümetini Avrupa Konseyine ve BM Avrupa Ekonomik Komisyonuna şikayet ediyoruz” dedi.

Çoğal, Kamu emekçilerinin 2015 dönemi Toplu İş görüşmelerine başladığını hatırlatarak AKP hükümetini ve yandaş sendikalara yapılan onca uyarı ve demokratik muhalefetin sonuç vermediğini dikkat çekti.

DEVLET GÜDÜMLÜ SENDİKAYA HAYIR!

AKP hükümeti ile yetkili konfederasyonlar arasında tiyatral gösteri yapıldığını altını çizen Çoğal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ortada bir tiyatral gösteri ve bunun aktörleri vardır. 2014 yılında toplu sözleşmeye imza atan Çalışma Bakanlığı ve yandaşı olan güdümlü sendika, kamu emekçilerine karşı suç işlemektedirler. Göstermelik bir “Toplu Sözleşme” imzalayan bakanlık ve yandaş sendika; 2014 ve 2015 yıllarında enflasyon farkı ödemesi yapmamış; yani taban aylık katsayısına bağlı ödeme tutarlarında artış düzenlenmemiştir. Ek ders ücretlerinde %0, Ek ödemelerde %0,Aile/eş yardımında %0, Çocuk yardımında %0, Özel hizmet tazminatlarında %0, Doğum ve ölüm yardımlarında %0, Harcırahlarda %0, Fazla mesai Ücretlerinde %0 zam olmuş, yani hiç zam yapılmamıştır.”

SADAKA DEĞİL TOPLU SÖZLEŞME!

Memur maaşlarının yılın ilk altı ayı için % 3, yılın ikinci altı ayında ise yine %3 zam yapıldığını ifade eden Çoğal, “Oysa Türkiye İstatistik Enstitüsü 2014 yılı enflasyon oranını yüzde 8,17 olarak açıklamıştır. Gerçek rakam, bundan da fazladır. Diğer yandan, yine TÜİK rakamlarına göre 2013 yılı dört kişilik bir çekirdek ailenin yoksulluk sınırı 3.360 Türk Lirası iken, en düşük memur maaşı 1920 TL’dir. Anılan yoksulluk maaşına ise ulaşabilen meslek grubu kamu çalışanları içinde neredeyse yok gibidir” şeklinde konuştu.

AKP İKTİDARI ULUSLARARASI ANLAŞMALARI UYGULAMAZSA YİNE ŞİKAYET EDERİZ

Çoğal, AKP iktidarının BM Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi 6. Maddesini açıkça ihlal ettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yine iktidar, Avrupa Sosyal Şartı’nın ‘Adil bir ücret hakkı’ başlıklı 4. maddesinde öngörülen “Akit Taraflar, adil bir ücret hakkının etkili bir biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla, Çalışanların kendilerine ve ailelerine iyi bir yaşam düzeyi sağlayacak ücret hakkına sahip olduklarını tanımayı ‘Taahhüt ederler’ ilkesini de ihlal etmiştir. Bu nedenlerle ihanet sözleşmesi olan 2014 Toplu Sözleşmesinin iptali istemiyle Konfederasyonumuzun açmış olduğu dava temyiz aşamasında incelenmektedir. Ne yazık ki bakanlık ve yandaşları, bu sene de benzer bir ihanet sözleşmesine hazırlanmaktadırlar. Bakanlık ve yandaşı sendikaları uyarıyoruz. 2015 Toplu Sözleşmesi’ndeki emekçi düşmanlığını tekrarlamayınız. Bir uyarı niteliğinde olmak üzere, siyasal iktidarın taraf olduğu Uluslararası Sözleşmelerdeki haklarımızı kullanarak hükümeti Avrupa Konseyine ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonuna şikâyet ettik. 2015’de aynı ihaneti tekrarlamanız halinde yeniden uluslararası haklarımızı kullanmak zorunda kalacağız.”

Basın açıklamasından sonra Ankara Adliyesi PTT Şubesine gidilerek, şikayet mektupları gönderildi.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*